Kroužky

Školní rok 2023/24

V sobotu 27. ledna se objevitelé vydali za tajemstvím úspěchu medového dortu Marlenka. Po krátké cestě vlakem a procházce v zimním počasí se objevitelé nejprve zahřáli v podnikové kavárně. Krátce před polednem objevitelé zasedli do prezentační místnosti, kde si vyslechli krátkou přednášku s prezentací o výrobě medového dortu a dalších medových výrobků. 

Přednáška objevitele seznámila s historií firmy  Marlenka a technologickými postupy, které stojí za úspěchem této potravinářské firmy…

V sobotu 20. ledna jsme se sešli s účastníky Multimediálního klubu a vyzkoušeli jsme si úpravu videa pomocí zeleného plátna. Ukázali jsme si, jak funguje kamera a jak ji nastavit. Následně jsme pomocí mikroportů a plátna natočili teleshoppingovou reklamu, kterou jsme pak společně upravili a nastříhali. 

V kroužku angličtiny Funny English čeká malé angličtináře každý týden nespočet zábavných aktivit, které nejen rozvíjejí jejich jazykové dovednosti, ale také jim přinášejí radost z učení. Písničky, karetní a deskové hry, hádanky, křížovky a pohybové hry posilují schopnost dětí komunikovat anglicky. Ve Funny English mají své místo i moderní technologie, interaktivní kvízy a hry v Kahootu a Wordwallu děti moc baví. Funny English není pouze kroužek, je to společenství, kde se děti učí s radostí a nadšením.

Jak vzniknou povedené a zábavné zimní animace? Potřebujete zasněženou školní zahradu, LEGO figurky, fotografie, iPady, aplikaci StopMotion, a hlavně velkou dávku trpělivosti a kreativity. Tohle všechno členové Multimediálního klubu v neděli 26. listopadu využili a vytvořili originální pohyblivé obrázky. Svou neutuchající tvořivost ještě stihli v teple počítačové učebny vložit do vánočních přání a plakátů ve webové aplikaci Canva.

V sobotu 2. prosince se uskutečnila objevitelská expedice do Olomouce. Objevitelé navštívili kaktusové, tropické a subtropické skleníky Flory Olomouc. Ve Vlastivědném muzeu se prostřednictvím interaktivních expozicí dozvěděli mnoho zajímavých informací o živé a neživé přírodě.

Na konci října jsme slavili nejen Halloween. V kroužku španělštiny si přiblížili, jak se Den mrtvých slaví v Mexiku. Milovníci španělského jazyka si povídali o symbolech a historii tohoto pro Mexičany nejdůležitějšího svátku. Dokonce společně vytvořili ofrendu – oltář věnovaný památce zemřelého, a ochutnali pan de muerto – sladký chléb mrtvých.

V sobotu 14. října se objevitelé v nádherném podzimním počasí vydali na odvaly posledního činného černouhelného dolu ČSM do zaniklé obce Louky nad Olší.

Při úvodním posezení se objevitelé seznámili se vznikem života na Zemi a geologickým obdobím prvohor. V důlní hlušině našli nádherné zkameněliny prvohorních plavuní, přesliček a kapradin. Objevy z prvohor a nádherné počasí učinily z této soboty pro všechny zúčastněné neopakovatelný zážitek. 

Školní rok 2022/23

V průběhu školního roku se setkávali žáci 1. a 2. stupně v tělocvičně na kroužku stolního tenisu. Trénovali jsme základní údery – podání a jeho příjem, forhend, bekhend a pink. Důraz jsme kladli během tréninku i na správné držení pálky a manipulaci pálky s míčkem. Kroužek jsme osvěžovali atraktivní hrou kolotoč. Motivací pro stolní tenisty jsou přátelské turnaje mezi školami a reprezentace v krajských soutěžích.

V pátek 2. června jsme se znovu společně s rodiči sešli v naší tělocvičně, abychom symbolicky zakončili náš florbalový kroužek a ukázali rodičům, co jsme se již naučili. 

Pět týmů složených z žáků a rodičů si změřilo své síly. Žáci si zahráli také proti rodičům, kteří jim nedali nic zadarmo a bojovali o každý míček jako lvi. 

Sportovní akci jsme společně zakončili u táboráku na školní zahradě.

Jednou za týden se druháčci scházejí v kroužku Hravá angličtina. Děti se v kroužku nenásilnou formou při hrách seznamují s novými slovíčky. Oblíbenou aktivitou jsou různé karetní hry, například pexeso, Já mám, kdo má?, rodinné kvarteto, bingo. Velký úspěch má u dětí zpívání anglických písniček a sledování nebo poslouchání anglických pohádek. Zvládnutí slovní zásoby usnadňují také pohybové hry a pestrá nabídka her na interaktivní tabuli.

Angličtina je prostě zábava😊

Sobotní ráno 21. ledna 2023 přivítalo objevitele velkou sněhovou nadílkou. Ani tato sněhová kalamita nezabránila objevitelům na cestě do technického muzea v Kopřivnici, kde na ně čekal interaktivní program a prohlídka. Objevitelé se seznámili s dějinami a technickými zajímavostmi podniku Tatra, který po dlouhá desetiletí ovlivňoval technický pokrok ve střední Evropě. Téměř dvouhodinová prohlídka byla zpestřena i několika zábavnými kvízy, hrami a interaktivními činnostmi.

Cestou na nádraží stihli objevitelé navštívit  také expozici světových atletů, Dany a Emila Zátopkových v Lašském muzeu. Zkusili si v praxi doběhnout pro jednu ze zlatých medailí na běžícím pásu a pak se vydali plni nových znalostí a dojmů motoráčkem a zasněženou krajinou zpátky do Ostravy.

V Matematickém klubu se každý čtvrtek schází zvídavé děti z druhého až čtvrtého ročníku, které baví matematika, rády objevují a jsou hlavičky otevřené.

Společně rozvíjíme naši prostorovou představivost, logické a kombinatorické myšlení. Diskutujeme, věcně argumentujeme, zlepšujeme náš popisný jazyk, učíme se klást efektivní uzavřené otázky. Počítáme, přemýšlíme, všímáme si souvislostí, hledáme zákonitosti, rytmus, vzájemně se inspirujeme, sdílíme své řešitelské strategie. Často využíváme didaktické pomůcky, stavebnice, logické a prostorové hry. Baví nás soustavy obrázkových rovnic, dřívkování, římská čísla, cyklotrasy, stavby z krychliček, zkoumání sítí krychle, rébusy a hlavolamy. Učíme se trpělivosti, překonáváme překážky, a pak ten super pocit – zvládli jsme to!

Dne 27. listopadu jsme se společně opět setkali s účastníky Multimediálního klubu. Po absolvování obecné teorie z prvního setkání jsme neváhali a vrhli se na tvorbu reportáže, kterou jsme spojili s větší animací. Žáci měli k dispozici videokameru, mikrofon a stativ, aby si vyzkoušeli, jak se točí pokročilé reportáže. Reportáž jsme spojili s animací, kterou si žáci vytvořili z figurek a natočili pomocí tabletu aplikací Stop Motion. Celé dvě hodiny jsme trávili natáčením animací a reportáží a výsledky byly zcela kreativní a zábavné.

V sobotu 26. listopadu objevitelé pracovali v chemické laboratoři. V teoretickém úvodu se naučili rozeznávat pojmy atom, molekula, sloučenina a seznámili se s důležitými plyny zemské atmosféry.  V následné praktické části připravili pomocí jednoduchých chemikálií kyslík a oxid uhličitý. Seznámili se také s pojmy zásada a kyselina a jak tyto chemické sloučeniny rozpoznáme pomocí různých indikátorů.

Dne 21. října se uskutečnilo první setkání Multimediálního klubu. Po vzájemném seznámení a představení základní obecné teorie si žáci vyzkoušeli vytvořit základní animaci pomocí figurek, tabletu a aplikace Stop Motion Studio. Jednalo se o prvotní pokus, aby se příště mohla vytvořit větší animace, kde se bude dbát na více faktorů. Všechny animace žáků byly velice zábavné a kreativní. 

Dne 28. září na svatého Václava objevitelé učinili již třetí paleontologickou výpravu na odvaly černouhelných dolů u Louky nad Olší. Seznámili se s historií vzniku karbonských tropických lesů, jejich florou a faunou. Na samotné lokalitě nalezli objevitelé mnoho fosilních zbytků plavuní, přesliček a kapradin. Na zpáteční cestě objevitelé narazili na bobří hráz, okousané osiky a břízy, kterými se živí zdejší bobří populace.

Školní rok 2021/22

V sobotu 21. 5. 2022 se na naší škole konalo v rámci Klubu objevitelů badatelské Astro dopoledne.

Objevitelé se seznámili se základní navigací na noční obloze a pomůckami, které při nich využíváme. Pokřtili jsme nový školní dalekohled, který byl zakoupen z dotačního programu Talentmanagement z Magistrátu Ostrava. Jedná se o 20 cm Schmidt Cassegrein firmy Celestron. Spolu s dalekohledem byla zakoupena i samonaváděcí rovníková montáž Sky-Watcher EQ 6 PRO, která s programem  Synscan umožní při správných podmínkách a nastavení sledovat tisíce objektů blízkého a vzdáleného vesmíru. 

Ve čtvrtek 26. května se vybraní žáci pátých a čtvrtých tříd naší školy zúčastnili okresního kola ve vybíjené.

Turnaj se konal ve sportovní hale v Plesné, kde proti sobě změřili síly vítězové všech obvodních kol v okresu Ostrava. Konkurence byla veliká, družstva perfektně připravená a výsledky velmi těsné. 

Hned v úvodním zápase jsme prohráli o jednoho vybitého hráče s týmem ZŠ generála Zdeňka Škarvady, který nakonec celé ostravské kolo vyhrál. Gratulujeme! Stejně jsme dopadli i v zápase se ZŠ Vratimov, které v závěru patřila bronzová medaile.

Jak uspěl náš tým? Páté místo v okresním kole je velmi pěkný výsledek. Naši hráči si svým výkonem vydobyli velký respekt a uznání.

Všem hráčům děkujeme za reprezentaci školy.

Naše škola se zúčastnila obvodního kola ve vybíjené 4. a 5. tříd základních škol obvodu Ostrava-Jih, které se konalo v tělocvičnách ZŠ Horymírova. Na turnaji poměřilo své síly pět družstev ze základních škol našeho obvodu – ZŠ Klegova, ZŠ Dvorského, ZŠ Horymírova, ZŠ Košaře a ZŠ Krestova. Hrálo se systémem každý s každým.

Družstvo našich páťáků vyhrálo bez jediné porážky a z prvního místa postupuje do celoměstského finále, které se bude hrát ve sportovní hale v Plesné.

Je to pro naši školu obrovský úspěch, protože naši borci s přehledem porazili školy se sportovním zaměřením. Vybíjená je univerzální hra pro kluky i holky a žáci plně zúročili, co natrénovali v kroužku míčových her. Hráčům patří velká pochvala za disciplinovanost a týmovou hru.

Děkujeme za úspěšnou a vzornou reprezentaci naší školy.

Každý pátek probíhá v tělocvičně naší školy zájmový kroužek florbalu a kolektivních her. Kroužek je pro žáky 1. a 2. třídy. Doplňují je sedmáci, kteří dětem předávají florbalové dovednosti. Malí florbalisté se na velké kamarády vždy moc těší.

U dětí rozvíjíme koordinační schopnosti a týmového ducha a hlavně se snažíme, aby měly děti kladný vztah k pohybu.

Každý půlrok nás čeká nějaký bonus – společná akce mimo tělocvičnu. Letošní konec pololetí jsme zakončili v trampolínovém centru ENHA Freestyle.

Ve sportovním kroužku Stolní tenis proběhl v pondělí 20. prosince Vánoční turnaj. Turnaje se účastnili nadšení sportovci z druhého stupně naší školy. Hrály se zápasy ve skupině systémem každý s každým na dva sety.

Všichni stolní tenisté hráli s plným nasazením, bojovností a soustředěností, dodržovali zásady fair play. Nejen touha zvítězit, ale také radost ze hry motivovala soutěžící k výborným výkonům.

Vedoucí kroužku a organizátorka turnaje Š. Zezulková všem děkuje za účast, vítězům blahopřeje a těší se na další turnaje.

plakát klub objevitelů