Japonsko – země vycházejícího slunce

V sobotu 24. února se uskutečnilo setkání Klubu objevitelů na téma Japonsko – země vycházejícího slunce. Objevitelé se na lekci seznámili se vznikem a historií Japonska od pravěku až po dnešek. Naučili se chápat význam slov: císař, šógun a samuraj v hierarchii japonské společnosti. Japonskou tématiku nám přiblížily také ukázky z dokumentárního filmu režiséra Jana Špáty a japonologa Martina Vačkáře „Japonsko, má láska“. V praktické části jsme si vyzkoušeli několik obranných chvatů z bojových umění.

Na svačinku objevitelé ochutnali rýžové koláčky mochi a zapili je japonským zeleným čajem sencha. Součástí lekce bylo také skládání origami. Objevitelé se učili skládat japonské posvátné zvíře – jeřába. Starověká legenda slibuje, že kdokoli, kdo složí jeřábů tisíc, tomu se splní přání. Podle některých příběhů zaručí složení jeřábů nikoli splnění jednoho přání, ale věčné štěstí, dlouhý život nebo uzdravení z nemoci či úrazu. To je činí v Japonsku oblíbeným dárkem pro výjimečné přátele a rodinu. Snad se objevitelům splní také nějaké jejich tajné přání a jejich setkání s japonskou kulturou přinese do jejich životů novou inspiraci a radost.

Klub objevitelů podporuje projekt Triangl V., který podpořilo Statutární město Ostrava v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2024 částkou 800 tisíc korun. 

Text, foto a realizace aktivity: V. Rymiecová, P. Rymiec.