Kreativní dopoledne v GVUO

V Galerii výtvarného umění v Ostravě je až do 12. května instalována mimořádná výstava slavné americké poválečné fotografky Ruth Orkin (1921-1985). Černobílé i barevné unikátní fotografie hereckých osobnosti zlaté éry Hollywoodu i anonymních žen z období 40. a 50. let minulého století jsou v Ostravě ke shlédnutí v české premiéře.

Ženy očima Ruth Orkin jsou sebevědomé, chytré a předbíhající svou dobu. Podobně jako samotná Ruth, která hodně cestovala, byla průkopnicí pouliční fotografie a podařilo se jí prosadit v tehdy výrazně mužském oboru. Její fotografie byly vystavovány po celém světě a staly se součástí stálých sbírek předních světových muzeí a galerií. Nejznámější je fotografie Americká dívka v Itálii.

V rámci edukačního programu se žáci 9. A seznámili s tvorbou Ruth Orkin a nahlédli také do světa fotografie. Přiblížili si pojmy pozitiv a negativ, porovnali digitální a analogovou fotografii, teoreticky prošli procesem vyvolání analogového filmu v temné komoře. V rolích fotografů, stylistů a modelů si vyzkoušeli práci s prostorem, kompozicí a světlem při focení.

Text, foto a organizace aktivity: I. Čechová.