V neděli 22. června se nadšení malí geologové vypravili na poslední výlet do přírody před velkými prázdninami. Naším cílem byly Teplice nad Bečvou.
Sraz byl na nádraží Ostrava – Svinov. Tam často začínají opravdová dobrodružství a zajímavé cesty. Cesta vlakem do Hranic na Moravě utekla jako voda a po krátkém přestupu jsme se ocitli na místě činu – v Teplicích nad Bečvou.
V teplém počasí jsme vyrazili do strmého kopce a po asi 15 minutách jsme stanuli nad Hranickou propastí – nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Je tak hluboká, že nikdo neví, jak je hluboká – poslední měření z roku 2022 dosáhlo hloubky 450 metrů, ale nedosáhlo dna. Na tomto místě jsme se dozvěděli mnohé o krasových jevech a také o přírodě. Víte, co je ponor nebo závrt? My už ano!
Po krátké svačince jsme polní cestou vyrazili ke starému lomu u Černotína. K našemu velkému překvapení jsme na poli v erozní rýze cesty našli ve zvětralých vápencích několik krásných zkamenělin. Poté jsme si prohlédli starý lom, kde se těžily devonské vápence. Našli jsme v nich krásné dutiny vyplněné kalcitem, ale také další minerály: siderit, glaukonit, pyrit a odrůdy křemene. Nad lomovou stěnou zakroužili dokonce dva vzácní čápi černí – to byl opravdu nevšední zážitek!
Poté jsme se přesouvali směrem do Teplic. Výlet ale zdaleka nekončil. Nakoukli jsme do Černotínské jeskyně a pak došli k řece Bečvě. Zde jsme vyzkoušeli místní atrakci: bublinky oxidu uhličitého vystupující ze dna řeky nám šimraly nohy, které jsme si tak ochladili i namasírovali zároveň.
Řeku jsme přebrodili, ochutnali místní minerálky (rovněž bohaté na oxid uhličitý) a koupili si lázeňské oplatky. Byli jsme zkrátka úplně v pohodě, protože jsme netušili, jaká bude zpáteční cesta. Vlak v Hranicích na Moravě nabral asi půlhodinové zpoždění, a navíc v něm nešla klimatizace. V tu chvíli si člověk s láskou vzpomene na staré vlaky z 90. let 20. století, kde se dalo alespoň otevřít okno. V tomto moderním vynálezu to bohužel nešlo.
Do Ostravy jsme dorazili zpocení, unavení, ale plní zážitků. Tak zase v září!
Geoturistický klub podporuje projekt Triangl VI., který podpořilo Statutární město Ostrava v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2025 částkou 750 tisíc korun.
Text, foto a vedení Geoturistického klubu: P. Kohn.