V pondělí začaly jarní prázdniny. To ale nezastavilo touhu členů Geoturistického klubu na Krestovce dozvědět se něco o Zemi. A kde jinde začít v tak chladném počasí než v teple Geologického pavilonu prof. Františka Pošepného na VŠB-TUO?
Hned po příchodu jsme uviděli velké množství minerálů a zkamenělin. Poté, co jsme si odložili věci, se nás ujala paní Martina – znalkyně geologie a průvodkyně pavilonem. Nejprve nám pověděla něco málo o tom, co je hornina, co je minerál a jak vznikne taková zkamenělina. A pak už jsme vyrazili mezi vitríny, kde je vystaveno asi 16 tisíc minerálů, hornin a zkamenělin! Dozvěděli jsme se, jak se minerály jmenují, jaké mají vlastnosti a také k čemu se používají. Víte, že se sádra vyrábí ze sádrovce a železo z hematitu? My už ano!
Naši pozornost upoutala také úplná novinka – mládě stegosaura. Zatím mělo jenom kostru a moc neběhalo, ale až se v pavilonu rozkouká (zatím tam bylo teprve týden a to je na zkamenělinu příliš krátká doba), kdo ví, co tam bude tropit?
Poté jsme chvíli pátrali sami. Najít správný minerál mezi 16 tisíci vzorky není úplně jednoduché, ale věřte nebo ne, my jsme to zvládli! Také na nás dohlížel tyranosaurus rex, takže jsme se museli opravdu snažit!
Už teď se těšíme na další výpravu! Co kdyby mířila do útrob vyhaslé sopky. Šli byste taky?
Geoturistický klub podporuje projekt Triangl VI., který podpořilo Statutární město Ostrava v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2025 částkou 750 tisíc korun.
Text, foto a vedení Geoturistického klubu: P. Kohn.