Poslední dubnovou neděli se Geoturistický klub vypravil na Kozinec. Jedná se o jezero, které vzniklo těžbou uhlí. Jak? Těžbou uhlí! Při těžbě v podzemí totiž dochází k tomu, že se stropy podzemních chodeb zřítí, a tím vznikne na povrchu nad daným dolem díra. V této díře se nacházela vesnice Kozinec, která byla postupně zaplavena místním potokem, a tak vzniklo jezero. Nyní tam žije velké množství obojživelníků a ptáků.
Už cestou na toto jezero jsme sbírali různé zkameněliny (přesličky, plavuně i krásné kapradiny), které se vylouply z hlušiny po těžbě uhlí. Kromě zkamenělin jsme nacházeli také minerály: nejvíce pyrit a ankerit. Jeden krásný pyrit našla Gabka z 5. ročníku. Kromě zkamenělin jsme viděli také stopy po kuně, která po cestě hopkala někdy před námi.
Po svačině u jezera, kde jsme v čerstvém návozu nacházeli další zkameněliny, jsme se vydali na další (a delší) pochod. Prošli jsme kolem potoka, který zaplavil Kozinec. Pozorovali nějakého letícího dravce, obdivovali práci bobra evropského, který ohlodal místní stromy. Prošli jsme kolem odvalů po těžbě uhlí na bývalém dole ČSA a našli další zajímavé zkameněliny a pelosiderity – prvohorní horniny s velkým množstvím železa a s dutinami s krásnými minerály: pyritem, ankeritem, sideritem, barytem a křišťálem.
Pak už následoval velice rychlý přesun na bus, který měl zpoždění, takže jsme ho nakonec stihli více než v pohodě.
Výprava byla velice dobrodružná. Rád bych poděkoval nejen našim členům, ale také rodičům, kteří nás doprovázeli. Bylo to fantastické!
Geoturistický klub podporuje projekt Triangl VI., který podpořilo Statutární město Ostrava v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2025 částkou 750 tisíc korun.
Text, foto a vedení Geoturistického klubu: P. Kohn.