Výměnný pobyt Erasmus+

Výměnný pobyt Erasmus+ je skvělou příležitostí pro žáky, kteří chtějí získat nové zkušenosti a poznat nové kultury. 6. listopadu jsme na naší škole poprvé přivítali studenty ze Španělska a vybraní žáci ze 7., 8. a 9. ročníku s nimi strávili celý týden nabitý pestrým programem.

V pondělí jsme jim ukázali naši školu, historické centrum Ostravy a odpoledne jsme si povídali o kulturních zvycích. V úterý se podívali na výuku zeměpisu a angličtiny a zábavné odpoledne jsme strávili ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Ve středu jsme navštívili Hornické muzeum v Landek parku Ostrava, kde španělští studenti zjistili, jak těžkou prací se živilo mnoho rodin v našem regionu. Odpoledne bylo v duchu česko-španělského přátelského utkání ve stolním tenise. Ve čtvrtek jsme si udělali výlet na hrad Hukvaldy, který je obklopen zalesněnou hradní oborou. Při prohlídce hradu v angličtině žáci získali poznatky o historii hradu a našem regionu. Součástí pátečního programu byla ostravská ZOO, která je druhá největší v České republice. Víkend jsme společně zakončili návštěvou hlavního města Prahy. Prošli jsme mnoho historických památek – Pražský hrad, Malou stranu, Lennonovu zeď, Karlův most, Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, Staroměstskou radnici s orlojem.

Je skvělé, že se děti zapojily do tvorby prezentace a mohly ukázat, co se naučily během svého výměnného pobytu. Po pár dnech počáteční ostych mezi dětmi opadl a postupně si mezi sebou vytvořily kamarádský vztah. Po celou dobu se všechny děti snažily co nejvíce komunikovat v angličtině, což je docela náročné, ale pro tento pobyt nutné. Zažili jsme spoustu legrace, ale i slzičky, protože loučení ve vlaku bylo velmi dojemné. Hostitelským rodinám patří velký dík za skvělou péči o španělské děti, všechny byly spokojené a pobyt si velmi užily.

Všichni se již těšíme na nové zážitky, tentokrát ve Španělsku, v květnu 2024.

Text a foto: L. Vařáková. Organizace aktivity: L. Vařáková, K. Vlčková.