Orchideje a deštné lesy

Ve čtvrtek 20. května se žáci druhého ročníku naší školy v rámci projektu na podporu vzdělávání a talentmanegementu seznámili s pěstováním, výskytem a historií královny květin – orchidejí.

V prezentaci se žáci dozvěděli o zámořských cestách, které vedly k objevení těchto exotických rostlin a o počátcích jejich pěstování v Evropě. Vysvětlili jsme si, kde v přírodě rostou a čím jsou ohroženy. Pozorovali jsme úbytek deštných pralesů za posledních 70 let a ukázali si i zvířata, která tento ekosystém obývají. 

V atlasech jsme viděli orchideje, které můžeme najít v naší přírodě a seznámili se s místy, kde je můžeme v této roční době najít.

V praktické části jsme se naučili, co orchideje potřebují k úspěšnému domácímu pěstování. Namíchali jsme speciální substrát z piniové kůry a dřevěného uhlí, do kterého jsme rostliny přesadili. 

Na závěr si druháčci odnesli jednu orchidej do své třídy, kde ji budou pozorovat v růstu a starat se o ni. Už ví, jak na to.

Rostliny, kaktusy, orchideje, nejrůznější druhy půd, květináče, nádoby na přesazování, nářadí a hnojiva jsme mohli zakoupit díky projektu Triangl II., který Statutární město Ostrava podpořilo částkou 400 tisíc Kč v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2021

Text, foto a vedení aktivity: Věra a Pavel Rymiecovi