Dvakrát měř a jednou řeš

Statutární město Ostrava podpořilo vzdělávací aktivity školní knihovny a rozvoj řemesel částkou 300 tisíc Kč na kalendářní rok 2024 v projektu Dvakrát měř a jednou řeš.

Na naší škole byly zavedeny od školního roku 2019/20 třídní knihovničky, ve školním roce 2021/22 jsme vybudovali školní knihovnu a v roce 2022/23 jsme vytvořili v rámci projektu Kniha přítel člověka II. čtenářský koutek v hale školy.  Nábytek pro knihovnu byl zakoupen z projektu Kniha přítel člověka I. a z financí SRPŠ. Projekt Kniha přítel člověka I. a II. a nyní další projekt Dvakrát měř a jednou řeš nám umožňuje zakoupit nové knihy a podpořit aktivity realizované v knihovně. Pro nákup knih se nám podařilo získat také sponzorské dary ze strany rodičů, za které velmi děkujeme.

Z projektu podporujeme rozvoj čtenářské gramotnosti. Kromě vypůjčování knih se v knihovně konají i interaktivní workshopy se známými spisovateli jako např. paní Lenkou Rožnovskou, Zuzanou Pospíšilovou apod. Dále v knihovně realizujeme aktivitu projektu Malí a velcí kamarádi, kdy deváťáci čtou vlastnoručně vytvořené knihy našim prvňáčkům. Probíhá zde i samotná výroba obřích knih – deváťáci píšou pohádku pro nejmenší, kterou sami vytisknou a také ilustrují. Ve školní knihovně pořádáme i několik workshopů z projektu Mezigenerační učení, kdy spolupracujeme se seniory v projektu Společné čtení – senioři čtou dětem a děti jim. Školní knihovna slouží žákům i jako informační centrum, kde mohou hledat důležité informace na noteboocích. V knihovně žáci a děti nachází glóbusy s kouzelnou tužkou, které mluví různými jazyky a spolupracují s iPady a nechybí zde ani nejrůznější společenské hry.

Projekt je určen také pro rozvoj řemesel. Nakupujeme z něho nejrůznější nástroje a materiál pro výrobu výrobků, které u dětí rozvíjejí tvořivost a technické myšlení. Rozvoj logiky podporují také deskové hry, hlavolamy a nejrůznější stavebnice.

Tyto projekty nám umožňují poskytovat žákům široké spektrum aktivit, které podporují nejen čtenářské dovednosti, technické myšlení, ale také mezigenerační spolupráci. Děkujeme všem, kteří nás podporují, a těšíme se na další úspěchy.

Text: V. Rymiecová.