Učíme se nejen ve škole

V úterý 17. ledna byly v rozvrhu třídy 8. A pouze dva předměty – finanční gramotnost a chemie. Výukové programy Šetříme si na dovolenou a Pr.V.K.Y vedli zkušení lektoři v učebnách Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice.

V programu Šetříme si na dovolenou, který vznikl ve spolupráci s ČSOB, si žáci formou hry v prostředí fiktivní rodiny upevnili a rozvinuli mnoho užitečných znalostí a dovedností z oblasti nakládání s financemi. Ve hře pracovali s pojmy příjmy, výdaje (zbytné a nezbytné), spoření, neočekávané výdaje, mimořádné příjmy, pojištění,…

V chemické laboratoři si žáci ujasnili, jak se orientovat v periodické soustavě prvků. Skupiny prvků s podobnými vlastnostmi umisťovali do Mendělejevovy tabulky podle vzrůstajícího protonového čísla a zjištění, že číslo řádku a sloupce souvisí s počtem elektronových vrstev a valenčních elektronů. Osm prvků, které byly ukryty ve sloučeninách, objevili osmáci u laboratorních stolů pomocí plamenných zkoušek a srážecích reakcí.

Text, foto a organizace aktivity: I. Čechová, M. Šípová.