děti a rostliny

Prvňáčci pečují o rostliny

4. 2. 2021 jsme rozvíjeli přírodovědný talent u několika skupinek prvňáčků v oboru pěstitelství. V úvodu jsme se seznámili s významem zelených rostlin pro náš život. Objevili jsme, co rostliny potřebují pro zdárný růst a zázrak jménem fotosyntéza. Uvědomili jsme si vzájemnou spojitost výměny dýchacích plynů mezi člověkem a rostlinou.

V praktické části jsme si vysvětlili, co je zapotřebí pro pěstování pokojových rostlin, jak vybrat správný kořenáč a jaké složky namíchat do substrátu, aby byl vzdušný a pomohl rostlině správně hospodařit s vodou. Postupně jsme rostliny přesazovali a vždy si o nich povídali nejrůznější zajímavosti. Všimli jsem si, že fikus uvolňuje po ulomení listů mléko, kterému říkáme latex a u krotonů jsme se seznámili s dalšími rostlinnými barvivy.

V rámci CLIL aktivity jsme se naučili několik nových slovíček z anglického jazyka: pot, soil, plant, flower, leaf. Těšíme se na to, jak se přesazeným rostlinám bude dařit a budeme je při tom dále sledovat.

Rostliny, kaktusy, orchideje, nejrůznější druhy půd, květináče, nádoby na přesazování, nářadí a hnojiva jsme mohli zakoupit díky projektu Systematická podpora nadání v mateřské a základní škole Krestova, který Statutární město Ostrava podpořilo částkou 300 tisíc Kč v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2020 a 1. čtvrtletí roku 2021.

Text, foto, organizace akce: V. Rymiecová, P. Rymiec