Para tour: Překážky a nepřízeň v životě nás posilují

„Všechny těžké věci, které jsem ve svém životě zažil, všechny mé problémy a překážky, mě posílily.“ Walt Disney.

Ve středu 16. února jsme měli příležitost se potkat s opravdovým bojovníkem, který překonal těžkou ránu osudu. Vypořádal se se svým handicapem a vůbec si neklade malé cíle. Jeho snem je dostat se na paralympiádu. Na cestě k této metě musí splnit i několik menších výzev, ale jak se říká: „Malé cíle nás motivují k uskutečnění těch vysněných.“

Tento mladý muž nás společně s pracovníky českého para hokeje seznámil na akci Para tour s druhy para sportů, které byly našim žákům známé i méně známé.

Žáci šestých tříd si ve skupinkách vyzkoušeli chůzi se slepeckou holí a trasu jim křižovaly různé překážky. Naštěstí u sebe měli průvodce, který je touto trnitou cestou doprovázel. Posadili se na sportovní invalidní vozíčky a zahráli si para basket. Představte si, že házíte basketbalovým míčem ze sedu do koše ve výšce asi 3 metry. Jak je to ale s para hokejem? Neumím si představit vozík s noži místo koleček. Para hokej je opravdu velmi podobný lednímu hokeji. Handicapovaní sportovci sedí na nízkých speciálních saních a odrážejí se dvěma hokejkami. V sáňkách, které měly místo nožů kolečka jsme se snažili pohybovat i po naší tělocvičně.

Para sportovci mají náš velký obdiv. Zažili jsme spoustu legrace, uvědomili si, že není nesplnitelných cílů ani snů.  A hlavně jsme objevili, že na těle máme spoustu svalů které nepoužíváme.

„Staňte se překážkovými běžci. Nesoustřeďte se na překážky. Soustřeďte se na cíl. Pak běžte, skákejte a dejte do toho všechno!!!“ Peter Urs Bendner

Text, foto a video: J. Salavová