Klub objevitelů: Astro dopoledne

V sobotu 21. 5. 2022 se na naší škole konalo v rámci Klubu objevitelů badatelské Astro dopoledne.

Objevitelé se seznámili se základní navigací na noční obloze a pomůckami, které při nich využíváme. Pokřtili jsme nový školní dalekohled, který byl zakoupen z dotačního programu Talentmanagement z Magistrátu Ostrava. Jedná se o 20 cm Schmidt Cassegrein firmy Celestron. Spolu s dalekohledem byla zakoupena i samonaváděcí rovníková montáž Sky-Watcher EQ 6 PRO, která s programem  Synscan umožní při správných podmínkách a nastavení sledovat tisíce objektů blízkého a vzdáleného vesmíru. 

Děkujeme také Dr. Ing. Janu Soldánovi z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, který náš badatelský tým vybavil CCD kamerou, jež umožňuje snímky v digitální podobě a sledování objektů na počítači.

V druhé části lekce jsme přistoupili k praktickému sledování slunečních skvrn pomocí dalekohledů a filtrů připravených z folie Baader Astro Solar.

Tato úvodní lekce zahájila celou sérii astro projektů, které budou pokračovat v následujících měsících a letech. Zaměření badatelských aktivit na astronomii nám umožní rozvinutí badatelských aktivit v mnoha vědních oborech.

Těšíme se ně a brzy na shledanou.

Podívejte se na video, které bylo zaznamenáno dronem a kamerou.

Text, vedení Klubu objevitelů, fotografie, video z kamery a dronu: P. Rymiec, V. Rymiecová, Č. Rymiec

Klub objevitelů podporuje projekt Triangl III., který Statutární město Ostrava podpořilo částkou 500 tisíc Kč v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy pro rok 2022.