ERASMUS+: Mezinárodní přátelství a objevování španělské kultury

V květnu 2024 se naše škola zapojila do programu Erasmus+. S vybranými žáky 7.–9. ročníku jsme vycestovali do Španělska, do města Elda. Tento evropský program podporuje mobilitu a spolupráci v oblasti vzdělávání mládeže a sportu. Španělsko se dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější destinace pro studenty díky bohaté kulturní nabídce, kvalitnímu vzdělávacímu systému a příznivému klimatu. 

Hostitelská škola předem připravila pro žáky program, který jsme společně upravovali podle časových potřeb. Studenti společně hráli hru “Treasure hunt” a vyplňovali kvízy, aby si ověřili své znalosti o Španělsku. .

Žáci bydleli v hostitelských rodinách, které se o ně skvěle staraly. Během pobytu navázali mezinárodní přátelství, dobře se integrovali a získali povědomí o španělské kultuře a historii. Seznámili se s místními svátky a tradicemi. Blíže poznali festivaly (Moors and Christians), hudbu a typické španělské tance – Sevillanas, Copla, Flamenco a Jota. Také si vyzkoušeli tradiční valencijskou míčovou hru Colpball a ochutnali španělské pokrmy, jako jsou paella, croquetas, tapas, churros, tortilla de patatas a mořské plody.

Ve městech Elda, Benidorm, Altea, Valencie, Alicante a ostrov Tabarca žáci obdivovali památky světového dědictví UNESCO. V oceánografickém muzeu ve Valencii žáci shlédli delfíní show a získali cenné informace o klimatických změnách, stejně jako o fauně a flóře v různých částech světa.

Studenti se také naučili několik užitečných španělských frází. Přizpůsobili se různým situacím, zlepšili se v rozhodování a myšlení, zbavili se jazykových bariér v písemné i ústní komunikaci. V neposlední řadě se žáci naučili, jak být sebevědomější a jak se o sebe postarat bez rodičů. 

🟦Chcete se také přidat do programu Erasmus+? Mějte zájem o vzdělání, buďte komunikativní a učte se anglicky!

💬🗨️Názory studentů:🥘Maruška: Poznala jsem neuvěřitelnou a milou rodinu, naučila se několik španělských slov, miluji španělské jídlo. 🛥️Mára: Líbil se mi zápas mezi Eldense a Elche, chutná mi španělské jídlo.💃Kristi: Zažila jsem nejlepší zkušenost v hostitelské rodině. Nevěřila jsem, že mi mohou ukázat tolik ze španělské kultury a jídla. Jsem za to vděčná a doufám, že se brzy uvidíme. ⚽Šimon: Chutnalo mi španělské jídlo a líbil se mi fotbalový zápas španělské ligy.🐬Valča: Líbily se mi města Alicante a Valencie a procházky s kamarády. Jsem ráda, že jsem je poznala.🍦Nelča: Erasmus jsem si velmi užila se španělskými kamarády, zažili jsme hodně legrace a nikdy na ně nezapomenu. Chutnalo mi španělské jídlo a skvělá jogurtová zmrzlina llaollao. Doufám, že se v budoucnu znovu setkáme. 🛫Kristi: Díky Erasmu+ jsem potkala úžasné lidi, na které nikdy nezapomenu. Naučila jsem se, jak se o sebe postarat, zlepšila angličtinu a procvičila španělštinu. Jsem vděčná za tuto příležitost a životní zkušenost. Bydlela jsem ve skvělé hostitelské rodině a poznala jsem jejich tradice a kulturu. Budou mi všichni chybět. 🐂Linduš: Výlet jsem si velmi užila. Španělé jsou přátelští a mají dost času na všechno. Chutnala mi paella, španělská omeleta, ale nejlepší byla jogurtová zmrzlina llaollao.

Text: L. Vařáková. Foto a organizace aktivity: L. Vařáková, K. Vlčková.

Další fotografie najdete také na školním Instagramu zde.