Ve světě financí se neztratíme

Naše třída 6. A se ve světě financí určitě neztratí. Už víme, jak peníze vznikly, jakou mají funkci. Dějiny peněz máme v malíčku. Dokonce jsme vytvořili komiks Od směnného obchodu k platební kartě. Někteří z nás využili digitální nástroje – aplikaci StoryboardThat. Někteří si vybrali komiks ručně kreslený.

V aplikaci Zlatkain se postupně seznamujeme se současnými elektronickými platebními prostředky. Na platební kartě umíme najít bezpečnostní prvky, její číslo, platnost. Rozlišujeme platební kartu kreditní a debetní. Víme, jak funguje bezkontaktní platba. Známe bezpečnostní pravidla při používání platební karty.

V roli finančních poradců dokážeme vytvořit rodinný rozpočet s přehledem příjmů a výdajů. Rozlišujeme výdaje povinné, nutné a zbytné. Při tvorbě rozpočtu se řídíme pravidlem výdajů 7 : 2 : 1. Sedm dílů na každodenní život (povinné a nutné výdaje), 2 díly rezerva (spoření na „horší časy“), 1 díl „něco pro radost“. Máme-li rozpočet přebytkový, přemýšlíme, jak naložit s volnými penězi. Máme-li rozpočet schodkový, snažíme se uspořit zejména na zbytných výdajích.

Vedení aktivity: I. Čechová