děti

Naši prvňáčci rádi tvoří a u toho se učí také anglicky

Od začátku školního roku se naši prvňáčci ze třídy s rozšířenou výukou anglického jazyka naučili spoustu nové slovní zásoby. Hodiny světa práce a výtvarné výchovy jsou doplněny o metodu CLIL (Content and Language Integrated Learning), kdy se žáci setkávají s anglickým jazykem v přirozených situacích.

Podívejte se na zaujetí, nadšení a kreativitu našich malých angličtinářů v hodinách výtvarné výchovy a světa práce.

🎨Making finger puppets (having fun with Star family and song How are you)

Instructions: 1️⃣Colour members of the Star family. 2️⃣Cut out the puppets. 3️⃣Glue the tabs in place. 4️⃣Put the puppets on your fingers and sing.

🎨Fishing for toys (making a fishing pole)

For making a fishing pole you´ll need: string, drinking straw, tape, magnet, paper clip, paper squares with pictures, scissors.

Cut out the squares, make a fishing pole and enjoy fishing.

🎨Palettes (products of nature)

🎨Happy acorns

🎨Christmas fish and snowflakes

1️⃣Draw a fish. 2️⃣Trace the body of the fish with a yellow wax crayon. 3️⃣Paint the scales, the head and the fins of the fish with brilliant water colours. 4️⃣Paint around the fish (use pen ink). 5️⃣Draw a lot of snowflakes (with an eraser).

🎨Christmas decorations

Making Christmas decoration (use your imagination).

Foto, text: L. Fialová, V. Rymiecová