Náš rok s matematikou

Jaký byl náš rok s matematikou? Pestrý!

Pracovali jsme ve dvojicích, v týmech, samostatně. Učili jsme se ve školní třídě i na zahradě v přírodní učebně, kde k nám občas nakoukli ptáčci nebo veverka.

Počítali jsme, přemýšleli, všímali si souvislostí, hledali zákonitosti, rytmus, vzájemně jsme se inspirovali, sdíleli své řešitelské strategie. Rýsovali jsme, modelovali z dřívek a na geoboardu, stavěli jsme z krychliček, zobrazovali ve čtvercové mříži. Procházeli jsme se po krychli, tvořili metr čtverečný, skládali modulární origami. Někteří si vyzkoušeli roli učitele a připravili si pro své spolužáky část vyučovací hodiny.

Rozvíjeli jsme naši prostorovou představivost, logické a kombinatorické myšlení. Analyzovali jsme naše chyby a hledali cesty ke správnému řešení. Diskutovali jsme, věcně argumentovali. Zlepšovali jsme náš popisný jazyk. Při vzájemném hodnocení jsme se učili, jak formulovat nezraňující a užitečnou zpětnou vazbu. Popisovali jsme své silné i slabé stránky, určovali cíle svého nejbližšího rozvoje. Učili jsme se převzít odpovědnost za své učení.

Text, foto a vedení hodin: I. Čechová