Inspirace Alfonsem Muchou

V Galerii na chodbě vystavují žáci 8. tříd svá díla inspirovaná secesní tvorbou Alfonse Muchy. Křivky, spirály a bohaté ornamenty, tyto oblíbené prvky secese, přenesli pomocí mřížky z reprodukcí Muchových plakátů na plochu výkresu. Citlivě doladili detaily, aby zachovali harmonii linií a proporcí v souladu s lehkostí a ladností rozevlátých ženských vlasů.

Milovníci secese a díla Alfonse Muchy si jistě přijdou na své při prohlídce fotogalerie žákovských prací.

Alfons Maria Mucha (1860-1939) byl český malíř, grafik a designér období secese. Na přelomu let 1894 a 1895 se mu naskytla možnost vytvořit plakát k divadelní hře Gismonda se Sarah Bernhardtovou v hlavní roli, který mu téměř přes noc vynesl celosvětový věhlas a díky němuž se jeho jméno dostalo do popředí francouzské společnosti. Koncem století se Mucha stal významným a průkopnickým secesním umělcem. Navrhoval a zveřejňoval reklamní plakáty, bohaté ilustrace a řadu dekorativních panelů, tematicky založených na zobrazování přírody. Vytvořil velké množství kreseb, pastelových či akvarelových studií a designových návrhů pro interiéry, užitkové předměty a šperky. Jeho životním dílem je cyklus velkoformátových pláten Slovanská epopej, na kterém pracoval téměř osmnáct let. Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 se Mucha nadšeně zapojil do přeměny své nové vlasti – navrhl nové známky a celou řadu vládních designů a dokumentů, navrhl také podobu nových policejních uniforem. Navrhl rovněž nové bankovky.

Foto, vedení projektu a instalace prací: D. Kořenková.